نگین تاجی گفت: مجازات‌های جایگزین حبس در کاهش جمعیت کیفری تاثیرگذار است.

 به گزارش افق دنا؛ رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در نشستی که به منظور ساماندهی بیشتر در امور کاهش جمعیت کیفری زندانیان برگزار شد، اظهار داشت: مجازات‌های جایگزین حبس در کاهش جمعیت کیفری تاثیرگذار بوده و می‌بایست از همه‌ی تأسیسات حقوقی مربوط به برنامه مجازات‌های جایگزین حبس استفاده و این قوانین را به درستی اجرا نمود.

رئیس شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد بدهکاران مالی نیز گفت: در نحوه اجرای محکومیت‌های مالی باید تقسیط تعیین شده برای محکومان مالی متناسب با وضعیت مالی او باشد تا توان و زمینه پرداخت آن را داشته باشد.
بیشتر بخوانید:
مشکلات مردم با استفاده از ظرفیت ریش سفیدان و شورای حل اختلاف بهتر حل و فصل می‌شود

نگین تاجی تأکید کرد: با توجه به این اینکه مرخصی‌ها و تسهیلات زندانیان در جهت کاهش جمعیت کیفری مهم است، باید قانونمند وحساب شده باشند.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد استفاده از ظرفیت شورا‌های حل اختلاف و ریش سفیدان را در ایجاد صلح و سازش و حل و فصل دعاوی مهم دانست و افزود: شورای حل اختلاف باید براساس رسالتی که خود بر عهده دارد از ظرفیت ریش سفیدان و متنفذین نسبت به اصلاح بین زندانیان و شکات آن‌ها استفاده کند و این عمل درجهت کاهش جمعیت کیفری موثر خواهد بود.

وی در ادامه به همکاران قضایی نیز توصیه و تاکید کرد: همکاران قضایی نیز صدور قرار‌های تامین مناسب را مد نظر قرار دهند و با لحاظ وضعیت متهمین اقدام کنند.

نگین تاجی در این جلسه در مورد زندانیان مهریه هم گفت: با توجه به سیاست رئیس قوه قضائیه در خصوص عدم اعزام زندانی بابت مهریه به زندان، قضات دادگاه خانواده باید شرایط مالی و واقعیت زندگی زندانیان مهریه را مد نظر قرار دهند.


وی خاطر نشان کرد: بازداشت‌های موقت، وثیقه‌ها وکفالت‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند تا در جهت کاهش جمعیت کیفری بر روی پرونده آن‌ها اقدام شود.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: نظارت و بازدید از زندان باید هدفمند، مستمر و دائمی باشد.

سید علی هاشمی معاون قضایی رئیس کل و رئیس دبیرخانه هیئت بازرسی و نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری استان نیز اظهار کرد: بازدید از زندان بصورت مداوم انجام می‌شود و لازم است قضات ناظر زندان و افراد مسئول، سرکشی از زندان را به صورت مستمر داشته تا جهت رفع ابهامات و مشکلات زندانیان اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: رتبه‌ی استان کهگیلویه و بویر احمد در کل کشور از لحاظ بازرسی از زندان در رتبه اول تا سوم کشوری بوده است و باید در آراء جایگزین حبس اقدامات بیشتری انجام شود، زیرا بازتاب و بازدازندگی بهتری دارد.
منبع: میزان

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :